Informacja Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dla hodowców świn
W związku z upływającym w dniu 31 października 2021 r. terminem na dostosowanie gospodarstw utrzymujących świnie do wymogów bioasekuracji zawartych w załączniku II rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń ze szczególnym naciskiem na posiadanie planu bezpieczeństwa biologicznego, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zwraca się z prośbą o pomoc w dystrybucji poniższych dokumentów poprzez udostępnienie ich na tablicach informacyjnych, zawieszenie na stronach internetowych, tak aby dotarły jak najszybciej do jak największej liczby zainteresowanych.
1. Wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt i produkcji pasz spoza gospodarstwa".
2. Propozycję do ewentualnego wykorzystania wzoru dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie".
3. Wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RKW 2021/605.
4. Informacja dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego.
Dokumenty te są również dostępne na stronie internetowej GIW pod linkiem:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin
w zakładce: Wdrażanie wymagań Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605.
Zaznaczyć należy, że powyższe materiały mają charakter poglądowy, co oznacza, że inne plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające wymaganiom RKW 2021/605 będą respektowane przez wszystkie organy Inspekcji Weterynaryjnej. Wobec tego plany zatwierdzone dotychczas przez powiatowych lekarzy weterynarii są obowiązujące i nie wymagają zmian.
Niski poziom dostosowania gospodarstw do wymogów bioasekuracji wynikających z RKW 2021/605 w tym w szczególności w zakresie opracowania i wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów w zakresie możliwości przemieszczania świń poza obszary objęte ograniczeniami I, II, III.
Za Głównym Lekarzem Weterynarii informuję również, że termin na zapewnienie ogrodzeń ochronnych co najmniej dla pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie oraz budynków, w których przetrzymuje się paszę i ściółkę zostaje przedłużony, co jest związane z trwającym naborem wniosków o dofinansowanie budowy takich ogrodzeń.
Wymóg posiadania planu bezpieczeństwa biologicznego od 1 listopada 2021 r. będzie traktowane rygorystycznie, co oznacza, że nie będzie już możliwa żadna wysyłka świń bez przedstawienia zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego.
Metryka strony