ZARZĄDZENIE NR 239/06
Z A R Z Ą D Z E N I E NR 239/06
W Ó J T A G M I N Y PŁASKA
Z DNIA 10 LIPCA 2006 ROKU
w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o
uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług.
Na podstawie 30 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128) oraz art. 7 ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008) zarządza się, co następuje:
Określa się wymagania jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych z terenu Gminy Płaska.
1. Zezwolenie na świadczenie usług , o których mowa w §1, na terenie gminy jest wydawane na wniosek przedsiębiorcy, który posiada środki techniczne odpowiednie do zakresu działalności, o którą się ubiega.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien zawierać:
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP);
określenie przedmiotu i obszaru działalności;
określenie środków technicznych, jakimi dysponuje ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności objętej wnioskiem;
informacje o technologiach stosowanych lub przewidzianych do stosowania przy świadczeniu usług w zakresie działalności objętej wnioskiem;
proponowane zabiegi z zakresu ochrony środowiska i ochrony sanitarnej planowane po zakończeniu działalności;
określenie terminu podjęcia działalności objętej wnioskiem oraz zamierzonego czasu jej prowadzenia.
1. Przedsiębiorca ubiegający się wyłącznie o zezwolenie na odbiór odpadów komunalnych powinien udokumentować gotowość ich odbioru przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
Przedsiębiorca ubiegający się wyłącznie o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych powinien udokumentować gotowość ich odbioru przez oczyszczalnię ścieków.
Wzór wniosku stanowi załącznik do Zarządzenia.
I. WYMAGANIA, JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ PRZEDSIĘBIORCA UBIEGAJĄCY SIĘ O UZYSKANIE ZEZWOLENIA NA ŚWIADCZENIE USŁUG W ZAKRESIE ODBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH OD WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI Z TERENU GMINY PŁASKA
Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Płaska jest zobowiązany do:
złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia spełniającego wymogi określone w art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008);
dołączenia do wniosku zaświadczeń, o których mowa w art. 8 ust. 1a ustawy;
udokumentowania gotowości przyjęcia odpadów przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, spełniającego wymagania odnośnie miejsc odzysku i unieszkodliwiania odpadów, o których mowa w art. 9 ust.3 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz.U. Nr 62, poz. 628, z późn.zm.) oraz w § 6 niniejszych wymagań.
Przedsiębiorca ma obowiązek przekazywania odebranych od właścicieli odpadów komunalnych do najbliżej położonych miejsc, wskazanych w wojewódzkim planie gospodarki odpadami, w których mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwieniu, z uwzględnieniem najlepszej dostępnej techniki lub technologii.
1. Przedsiębiorca powinien dysponować taką ilością i różnorodnością pojazdów, która z uwzględnieniem częstotliwości obioru odpadów komunalnych określonej w Regulaminie czystości i porządku na terenie Gminy Płaska zapewni ciągłość usług, w tym w szczególności::
bezpylnych - do transportu odpadów drobnych zmieszanych;
przystosowanych do przewozu kontenerów lub pojazdów skrzyniowych z urządzeniem wywrotu - do transportu odpadów budowlanych.
pojazdy przeznaczone do transportu kontenerów oraz pojazdy skrzyniowe z urządzeniem wywrotu powinny posiadać dodatkowo zabezpieczenie przed rozwiewaniem odpadów.
Pojazdy powinny być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację świadczącego usługi.
Przedsiębiorca powinien udokumentować właściwymi dokumentami posiadanie pojazdów spełniających określone wymagania, niezbędnych do świadczenia usług.
1. Przedsiębiorca oświadcza, że będzie dysponował taką ilością i różnorodnością urządzeń do gromadzenia odpadów, w tym pojemników, która zapewni usługobiorcom możliwość zakupu lub dzierżawy odpowiednich pojemników, dostosowanych do ilości wytwarzanych na nieruchomości odpadów i częstotliwości ich wywozu.
Przedsiębiorca będzie posiadał środki techniczne umożliwiające zorganizowanie selektywnego, zindywidualizowanego odbioru odpadów zebranych selektywnie, zgodnie z zapisami Gminnego Planu Gospodarki Odpadami, oraz środki transportu przystosowane do odbioru odpadów zebranych selektywnie.
II. WYMAGANIA, JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ PRZEDSIĘBIORCA UBIEGAJĄCY SIĘ O UZYSKANIE ZEZWOLENIA NA ŚWIADCZENIE USŁUG W ZAKRESIE OPRÓŻNIANIA ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH I TRANSPORTU NIECZYSTOŚCI CIEKŁYCH z TERENU GMINY PŁASKA
Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Płaska, zwany dalej „przedsiębiorcą” jest zobowiązany do:
złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia spełniającego wymogi określone w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008);
dołączenia do wniosku zaświadczeń, o których mowa w art. 8 ust.1a ustawy;
udokumentowania gotowości odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną.
1. Przedsiębiorca powinien dysponować specjalistycznymi pojazdami do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych w ilości niezbędnej do zapewnienia ciągłości usług, z uwzględnieniem częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych wynikającej z Regulaminu utrzymania czystości i porządku Gminy Płaska.
Pojazdy stosowane do opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny spełniać wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. Nr 193, poz. 1617).
Pojazdy powinny być oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację świadczącego usługi.
Przedsiębiorca powinien udokumentować właściwymi dokumentami posiadanie pojazdów spełniających określone wymagania, niezbędnych do świadczenia usług.
III. Postanowienia końcowe
Przedsiębiorca zobowiązany jest posiadać środki techniczne umożliwiające przekazywanie organowi gminy, danych wymaganych przepisami. - uwzględniając zapisy wojewódzkiego planu gospodarki odpadami oraz gminnego planu gospodarki odpadami, do unieszkodliwiania odpadów komunalnych poprzez:
przekazywanie organowi gminy w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego w terminach określonych w art. 9a ustawy z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr. 236, poz. 2008 z późn. zm.) aktualnych wykazów właścicieli nieruchomości oraz informacji na temat masy poszczególnych odebranych odpadów komunalnych, oraz sposobu ich zagospodarowania.
Przedsiębiorca we własnym zakresie przeprowadza zabiegi sanitarne i porządkowe związane ze świadczonymi usługami poprzez niezwłoczne usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń powstałych przy transporcie i odbiorze nieczystości ciekłych lub stałych.
W przypadku braku możliwości wykonywania czynności, o których mowa w pkt. 2 na terenie bazy transportowej, przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia umowy z przedsiębiorcą świadczącym usługi w tym zakresie.
Odmowa wydania zezwolenia może nastąpić w przypadku, gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami lub nieczystościami płynnymi:
jest niezgodny z wymaganiami ustawy i przepisami odrębnymi;
mógłby powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska;
jest niezgodny z gminnym planem gospodarki odpadami.
Jeżeli przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie, nie wypełnia określonych w nim warunków, organ, który wydał zezwolenie, wzywa go do niezwłocznego zaniechania naruszania tych warunków. Jeżeli przedsiębiorca mimo wezwania nadal narusza te warunki, organ może cofnąć w drodze decyzji, zezwolenie bez odszkodowania.
Przedsiębiorca jest zobowiązany niezwłocznie zgłaszać Wójtowi wszelkie zmiany danych określonych w zezwoleniu.
Wójt jest uprawniony do kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy w zakresie zgodności wykonywanej działalności z udzielonym zezwoleniem.
Wykonanie Zarządzenia powierzam pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku ds. rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i wodnej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wójt Gminy
Bogdan Wysocki
4
Metryka strony