Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nr 61/08

Untitled

Płaska, dnia 17.02.2009 r.

ROŚ.7625.I-31/08

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.),
art. 73 ust. 1, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) po rozpatrzeniu wniosku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Zarząd Zlewni Pojezierza Mazurskiego, Biebrzy i Czarnej Hańczyz dnia 30.12.2008 r. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia polegającego na ”Robotach remontowych śluzy i jazu Tartak wraz z mostami w ciągu drogi gminnej w km 64,40 Kanału Augustowskiego, położonych na działkach nr 275, 278, 283, 282, 281, 280, 279 w obrębie geodezyjnym Rygol, działka nr 87/2 w obrębie geodezyjnym Gruszki, gmina Płaska na stan Obszaru Natura 2000”

orzekam

Stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla zadania polegającego na ”Robotach remontowych śluzy i jazu Tartak wraz z mostami w ciągu drogi gminnej w km 64,40 Kanału Augustowskiego.

uzasadnienie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, Zarząd Zlewni Pojezierza Mazurskiego, Biebrzy i Czarnej Hańczy, 11 - 500 Giżycko, ul. Wodna 4 wystąpił w dniu 30.12.2008 r. do Wójta Gminy Płaska z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego zadania polegającego na ”Robotach remontowych śluzy i jazu Tartak wraz z mostami w ciągu drogi gminnej w km 64,40 Kanału Augustowskiego, położonych na działkach nr 275, 278, 283, 282, 281, 280, 279 w obrębie geodezyjnym Rygol, działka nr 87/2 w obrębie geodezyjnym Gruszki, gmina Płaska na stan Obszaru Natura 2000”. Do wniosku dołączono: projekt budowlany przedsięwzięcia, kopię mapy ewidencyjnej i wypis z ewidencji gruntów obejmujący teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obejmujący obszar, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie.

Organ wszczął postępowanie zarówno w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego jak i ustawy 3 października 2008 r. o udostępnianiu

informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie

- 2 -

środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko . Strony postępowania zostały powiadomione o toczącym się postępowaniu administracyjnym.

Planowane zadanie zaliczone jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko - § 3 ust. 1 pkt. 62 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.). Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest na chronionym obszarze Natura 2000.

W wyniku wszczętego postępowania Wójt Gminy Płaska w dniu 31.12.2008 r. zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Augustowie z prośbą o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla projektu polegającego na ”Robotach remontowych śluzy i jazu Tartak wraz z mostami w ciągu drogi gminnej w km 64,40 Kanału Augustowskiego, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby - co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie znak: RDOŚ.-20-WPN-II-663031-27/09/jr z dnia 27.01.2009., stwierdził, że przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Puszcza Augustowska” (kod: PLB200002) wyznaczonym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 229, poz. 2313 z późn. zm.) oraz w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk „Puszcza Augustowska” zgłoszonego do Komisji Europejskiej w ramach „Shadow List”.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska uwzględniając łącznie uwarunkowania, o których mowa w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), w odniesieniu do oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, w szczególności w odniesieniu do integralności i spójności tych obszarów oraz biorąc pod uwagę skumulowanie oddziaływania przedsięwzięcia z innymi przedsięwzięciami stwierdził, iż planowane przedsięwzięcie nie będzie znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000 w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000 i nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Augustowie w piśmie znak: NZ-4600/02/09 z dnia 14.01.2009 r. nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Stanowisko swoje uzasadnił brakiem nie korzystnego oddziaływania na środowisko oraz warunki życia mieszkańców,

poprawi natomiast wygląd i stan techniczny ww. obiektu. Stwierdził, że wzmocnienie konstrukcji umożliwi ich dalsze bezawaryjne funkcjonowanie przez

kolejne lata oraz pozwoli uatrakcyjnić odtwarzany szlak wodny Wisła-Niemen.

Organ prowadzący postanowieniem ROŚ.7625.I-31/08 z dnia 29.01.2009 r. odstąpił

- 3 -

od nałożenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Organ na podstawie art. 10 § 1 kpa poinformował strony o zakończeniu postępowania, umożliwiając stronom ostateczne wypowiedzenie się co do zebranych w sprawie dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Przeprowadzona przez organ, na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), szczegółowa analiza uwarunkowań oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko przedstawia się następująco:

1) rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia, z uwzględnieniem:

a) skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych

proporcji

W ramach planowanego remontu jazu z mostem przewiduje się roboty polegające na:

  • budowie grodzy ziemnej od strony WG,

  • budowie grodzy ziemnej od strony WD,

  • remoncie drewnianej konstrukcji piętrzącej,

  • remoncie konstrukcji i odtworzenie oblicówki :

* wykonanie przesłony przeciwfltracyjnej od strony górnej,

* wykonanie drenażu za prawym przyczółkiem, którego zadaniem jest

odprowadzenie wody gruntowej do dolnego stanowiska jazu,

* skucie istniejącej skorodowanej oblicówki betonowej i z bloczków

betonowych,

* wykonanie warstwy betonu natryskowego grub. 2 cm wzmacniającej

powierzchnię muru przed dalszymi robotami naprawczymi,

* wzmocnienie konstrukcji metodą iniekcji przy użyciu iniektów scalających i

wzmacniających mur betonowy i kamienny,

* wykonanie belki podwalinowej ze zbrojonego betonu hydrotechnicznego,

* wypełnienie obrysu ściany zbrojonym betonem hydrotechnicznym,

* wykonanie oblicówki z cegły klinkierowej z wyłożeniem fragmentów

narażonych na przepływ wody ciosami z kamienia granitowego,

* oczyszczenie dna z porostów i nacieków węglanowych,

* uszczelnienie ewentualnych rys i pęknięć,

* wypełnienie ewentualnych ubytków w dnie specjalistycznymi zaprawami lub

zbrojonym betonem hydrotechnicznym.

- remoncie mostu,

Natomiast remont śluzy z mostem polegać będzie na:

  • budowie grodzy ziemnej od strony WG,

  • budowie grodzy ziemnej od strony WD,

  • remoncie konstrukcji śluzy:

* wykonanie wzmocnienia murów śluzy od strony zasypki i od strony komory

- 4 -

na całą wysokość. Odkopanie śluzy ze względu na ograniczenia terenowe

musi być wykonane pod osłoną ścianek stalowych i dodatkowego

odwodnienia budowlanego,

* wzmocnienie podłoża pod ścianami iniekcją cementową,

* scalenie muru iniekcją niskociśnieniową cementową,

* wykonanie płaszcza ochronnego z betonu natryskowego,

* wykonanie ciężkiej izolacji przeciwwodnej,

* wykonanie drenażu głębokiego obniżającego poziom wody gruntowej za

ścianami o około 0,85 m.,

* wykonanie przesłony przeciwfiltracyjnej od strony awanportu dolnego,

* wzmocnienie podłoża pod ścianami i dnem iniekcją cementową,

* scalenie muru iniekcją niskociśnieniową cementową,

  • remoncie dna śluzy,

  • odtworzeniu oblicówki ścian śluzy,

  • ubezpieczeniu awanportów śluzy,

  • wymianie wrót i zamknięć remontowych,

  • remoncie mostu.

b) powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się

oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie

oddziaływać przedsięwzięcie ,

Nie będą realizowane inne przedsięwzięcia w obszarze oddziaływania

przedmiotowego projektu.

c) wykorzystywania zasobów naturalnych,

nie dotyczy

d) emisji i występowania innych uciążliwości

W trakcie realizacji całego przedsięwzięcia będzie odczuwalny wzrost hałasu, związany z pracą maszyn budowlanych i transportem, nieznacznie okresowo może zwiększyć się poziom zapylenia, związany z pracami ziemnymi.

e) ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych

substancji i stosowanych technologii;

Przedsięwzięcie nie jest obciążone ryzykiem wystąpienia poważnej awarii. Używane materiały budowlane oraz stosowana technologia (prace ziemne, montażowe) są bezpieczne, nie stanowią żadnego ryzyka powstania awarii zarówno w trakcie

prowadzenia robót budowlanych jak też podczas eksploatacji śluzy i jazu oraz

mostów.

2) usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych,

- 5 -

walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - uwzględniające:

a) obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych,

nie występują

b) obszary wybrzeży,

nie występują

c) obszary górskie lub leśne,

nie występują

d) obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych,

nie występują

e) obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie

gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych

objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony

przyrody,

Zadanie będzie realizowane na obszarze chronionym Natura 2000. Zgodnie z opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nie wystąpi znaczące oddziaływanie przedsięwzięcia na obszar chroniony.

f) obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone,

nie występują

g) obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,

Zadanie realizowane będzie na Kanale Augustowskim.

h) gęstość zaludnienia,

nie występują

i) obszary przylegające do jezior,

nie występują

j) uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej;

nie występują

3) rodzaj i skala możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2, wynikające z:

a) zasięgu oddziaływania - obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą

- 6 -

przedsięwzięcie może oddziaływać,

Przedsięwzięcie jest działaniem o zasięgu wyłącznie lokalnym. Skala planowanego przedsięwzięcia oraz wielkość zajmowanego terenu oraz zakres projektowanych robót pozwala na realizację przedsięwzięcia oraz późniejszą jego eksploatację w sposób bezpieczny dla otoczenia.

b) transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne

elementy przyrodnicze,

nie występuje

c) wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej

infrastruktury technicznej,

nie występuje

d) prawdopodobieństwa oddziaływania,

nie dotyczy

e) czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania.

nie dotyczy

Wskazane w powyższej analizie cechy i parametry techniczne planowanego przedsięwzięcia jednoznacznie wskazują, że realizacja zadania nie spowoduje pogorszenia istniejących obecnie warunków środowiska zarówno w trakcie jego realizacji oraz późniejszej eksploatacji. Roboty remontowe śluzy i jazu Tartak wraz z mostami w ciągu drogi gminnej w km 64,40 Kanału Augustowskiego nie naruszą równowagi w istniejącym środowisku. Rozmiar robót oraz technologia ich wykonania nie stwarza znaczącego, niekorzystnego oddziaływania na środowisko. Wykonanie przedmiotowego przedsięwzięcia wpłynie pozytywnie na środowisko oraz warunki bezpieczeństwa użytkowników. Prace będą realizowane tylko i wyłącznie w granicach nieruchomości należącej do inwestora. Ewentualne nieznaczne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko w trakcie jego realizacji zamknie się w granicach działek, do których inwestor posiada tytuł prawny. Organ prowadzący uwzględnił opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w zakresie oddziaływania inwestycji na obszar Natura 2000 oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego a także kryteria określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) w

kontekście oddziaływania realizowanego przedsięwzięcia na środowisko. Stwierdził,

że przedmiotowy projekt ze względu na swoje cechy takie jak: rodzaj i charakterystyka, usytuowanie oraz rodzaj i skala możliwości oddziaływania na środowisko, nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

- 7 -

Przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie objętym opracowaniem miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania Gminy Płaska uchwalonym uchwałą Rady Gminy nr XI/67/04 z dnia 8 czerwca 2004 r (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego nr 88, poz. 1312)

Planowane przedsięwzięcie jest zgodne z zapisem w/w opracowania.

Mając na uwadze powyższe orzeka się jak w sentencji .

pouczenie

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie rodzi praw do terenu oraz nie

narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich.

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 - 13 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach za pośrednictwem Wójta Gminy Płaska
w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Otrzymują:

1. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej

w Warszawie

Zarząd Zlewni Pojezierza Mazurskiego,

Biebrzy i Czarnej Hańczy

11 - 500 Giżycko, ul. Wodna 4

2. aa.

Do wiadomości:

1. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Płaska w Żylinach,

Sucha Rzeczka 60, 16 - 326 Płaska.

2. Powiatowy Zarząd Dróg w Augustowie.

ul. Woj. Polskiegom 54, 16-300 Augustów.

3. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie

ul. Zarzecze 13B, 03-194 Warszawa.

Wydanie decyzji nie podlega opłacie skarbowej. (Art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada
2006 r. o opłacie skarbowej - Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635).

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Płaska

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Hańczuk

Wprowadzający: Robert Hańczuk

Data modyfikacji: 2009-02-27

Opublikował: Robert Hańczuk

Data publikacji: 2009-02-27